
| Designation: | 0-4-0 Switcher |
| Model: | 0-4-0F Steam Switcher, 20ton |
| Identification No: | Northern Pacific 8 |
| Designed by: | H.K. Porter Co |
| Built at: | H.K. Porter Co |
| Pittsburgh, Pennsylvania, USA | |
| Mfr's Model: | B-H-I |
| construction no: | 7979 |
| Year : | 1945 |
| fuel: | fireless |
| gauge: | 30in |
| cylinders: | 15X14 in |
| boiler pressure: | ? |
| driver diameter: | ? |
| tractive force: | ? |
| total weight: | 98,000 lbs |
| Item Category: | Locomotive, Steam, Fireless |
| Memorial Information | |
| Owner: | Not in our records |
| Document: | Porter Steam Locomotives, pg. 297 |
| Current Status: | Static Display | |
| Access: | Free Outdoor | |
| Location: | Crow Wing County Fairgrounds | |
| 2000 SE 13th St | ||
| Brainerd, Minnesota, USA | ||
| Lat/Long | 46.335014-94.187778 | Click here to see location in Google Maps |
Reference Documents / websites: |
| https://www.steamlocomotive.com/survivors/?country=USA |
In-House private documents: |
| Porter Steam Locomotives, pg. 297 |
| Click here to see our reference list |