
| Designation: | 2-8-0 Consolidation |
| Model: | 2-8-0 freight |
| Identification No: | Duluth & Northeastern 27 |
| Designed by: | American Locomotive Company (ALCO) |
| Built at: | Pittsburgh Locomotive & Car Works |
| Pittsburgh, Pennsylvania, USA | |
| construction no: | 42286 |
| Year : | 1907 |
| Built as: | Duluth, Missabe & Iron Range 348 |
| fuel: | coal |
| gauge: | std |
| cylinders: | 23X28 in |
| boiler pressure: | 190 psi |
| driver diameter: | 56in |
| tractive force: | 42,717 lbs |
| total weight: | 204,800 lbs |
| Item Category: | Locomotive, Steam |
| Memorial Information | |
| Owner: | Not in our records |
| Current Status: | Static Display | |
| Access: | Free Outdoor | |
| Location: | Carlton County Fair Association | |
| 3770 Front St | ||
| Barnum, Minnesota, USA | ||
| Lat/Long | 46.499704-92.694703 | Click here to see location in Google Maps |
Reference Documents / websites: |
| https://rgusrail.com/mndne27.html |
| https://www.steamlocomotive.com/survivors/?country=USA |
| Click here to see our reference list |