
| Designation: | 4-6-2 Pacific |
| Model: | 4-6-2 Steam, passenger |
| Identification No: | Grand Trunk Western 5632 |
| Class: | GTW K-4-b |
| Designed by: | Baldwin Locomotive Works |
| Built at: | Baldwin Locomotive Eddystone Works |
| Eddystone, Pennsylvania, USA | |
| Mfr's Model: | 12-44-1/4-D: 528 |
| construction no: | 61073 |
| Year : | 1929 |
| fuel: | coal |
| gauge: | std |
| cylinders: | 25X28 in |
| boiler pressure: | 215 psi |
| driver diameter: | 73in |
| tractive force: | 43,810 lbs |
| total weight: | 299,330 lbs |
| Item Category: | Locomotive, Steam |
| Memorial Information | |
| Owner: | Not in our records |
| Current Status: | Static Display | |
| Access: | Free Outdoor | |
| Location: | Lions Park | |
| 201 W Clinton St | ||
| Durand, Michigan, USA | ||
| Lat/Long | 42.911960-83.986426 | Click here to see location in Google Maps |
Reference Documents / websites: |
| http://www.rgusrail.com/migtw5632.html |
| https://www.steamlocomotive.com/survivors/?country=USA |
| Click here to see our reference list |