
| Designation: | 0-4-0 Switcher |
| Model: | 0-4-0T saddle tank |
| Identification No: | S.D. Warren & Co 1 |
| Designed by: | Baldwin Locomotive Works |
| Built at: | Baldwin (Burnham, Williams & Co) Broadstreet Works |
| Philadelphia, Pennsylvania, USA | |
| Mfr's Model: | 04-08-C: 039 |
| construction no: | 14283 |
| Year : | 1895 |
| fuel: | oil |
| gauge: | 24in |
| cylinders: | 7X12 in |
| boiler pressure: | 150 psi |
| driver diameter: | 26in |
| tractive force: | ? |
| total weight: | ? |
| Item Category: | Locomotive, Steam |
| Memorial Information | |
| Owner: | Not in our records |
| Current Status: | Static Display | |
| Access: | Fee Outdoor | |
| Location: | Boothbay Railway Village & Museum | |
| 586 Wiscasset Rd | ||
| Boothbay, Maine, USA | ||
| Lat/Long | 43.902942-69.621802 | Click here to see location in Google Maps |
Reference Documents / websites: |
| https://railwayvillage.org/ |
| https://railwayvillage.org/explore/maine-railroad-history/baldwin-locomotive-restoration/ |
| https://www.steamlocomotive.com/survivors/?country=USA |
| Click here to see our reference list |