
| Designation: | 2-8-0 Consolidation |
| Model: | 2-8-0 freight |
| Identification No: | Atchison, Topeka & Santa Fe 0735 |
| Class: | ATSF 729 |
| Designed by: | Baldwin Locomotive Works |
| Built at: | Baldwin (Burnham, Williams & Co) Broadstreet Works |
| Philadelphia, Pennsylvania, USA | |
| Mfr's Model: | 10-36-E: 0374 |
| construction no: | 17533 |
| Year : | 1900 |
| Built as: | Atchison, Topeka & Santa Fe 857 |
| fuel: | soft coal |
| gauge: | std |
| cylinders: | 21X30 in |
| boiler pressure: | 180 psi |
| driver diameter: | 57in |
| tractive force: | 35,512 lbs |
| total weight: | 180,080 lbs |
| Item Category: | Locomotive, Steam |
| Memorial Information | |
| Owner: | Not in our records |
| Current Status: | Static Display | |
| Access: | Free Outdoor | |
| Location: | McPherson County Old Mill Museum | |
| 120 East Mill St | ||
| Lindsborg, Kansas, USA | ||
| Lat/Long | 38.566836-97.674310 | Click here to see location in Google Maps |
Reference Documents / websites: |
| https://www.mcphersoncountyks.us/20/Old-Mill-Museum |
| https://www.rgusrail.com/ksatsf735.html |
| https://digitalcollections.smu.edu/digital/collection/rwy/id/32/rec/1: Vol 22, pdf pg 216(L&R) |
| https://www.steamlocomotive.com/survivors/?country=USA |
| Click here to see our reference list |