
| Designation: | 0-4-2 Switcher |
| Model: | 0-4-2TT saddle tank & tender, narrow gauge |
| Identification No: | Ewa Plantation Co 1 |
| Class: | 12 ton |
| Designed by: | Baldwin Locomotive Works |
| Built at: | Baldwin (Burnham, Parry, Williams & Co) Broadstreet Works |
| Philadelphia, Pennsylvania, USA | |
| Mfr's Model: | 06-12-D: 17 |
| construction no: | 10755 |
| Year : | 1890 |
| fuel: | soft coal |
| gauge: | 36in |
| cylinders: | 9X16 in |
| boiler pressure: | 150 psi |
| driver diameter: | 33in |
| tractive force: | ? |
| total weight: | ? |
| Item Category: | Locomotive, Steam |
| Memorial Information | |
| Owner: | Not in our records |
| Current Status: | Static Display | |
| Access: | Fee Outdoor | |
| Location: | Hawaiian Railway Society | |
| 91-1001 Renton Rd | ||
| Ewa, Hawaii, USA | ||
| Lat/Long | 21.332353-158.046119 | Click here to see location in Google Maps |
Reference Documents / websites: |
| http://www.hawaiianrailway.com/historical.php |
| http://www.hawaiianrailway.com/historical.php |
| https://www.steamlocomotive.com/survivors/?country=USA |
| Click here to see our reference list |