
| Designation: | 2-4-2 Switcher |
| Model: | 2-4-2T saddle tank |
| Identification No: | Cherokee Brick & Tile 3 |
| Class: | 32ton |
| Designed by: | H.K. Porter Co |
| Built at: | H.K. Porter Co |
| Pittsburgh, Pennsylvania, USA | |
| Mfr's Model: | 2-B-2-S HIPIDO |
| construction no: | 6990 |
| Year : | 1925 |
| Built as: | Bibb Brick 3 |
| fuel: | coal |
| gauge: | std |
| cylinders: | 14X20 in |
| boiler pressure: | 150 psi |
| driver diameter: | 44 in |
| tractive force: | 11,355 lbs |
| total weight: | 64,000 lbs |
| Item Category: | Locomotive, Steam |
| Memorial Information | |
| Owner: | Not in our records |
| Document: | Porter Steam Locomotives, pg. 280 |
| Current Status: | Static Display | |
| Access: | Free Outdoor | |
| Location: | Spring Street Park | |
| Lester St at Spring Ave | ||
| East Point, Georgia, USA | ||
| Lat/Long | 33.686132-84.443480 | Click here to see location in Google Maps |
Reference Documents / websites: |
| https://www.steamlocomotive.com/survivors/?country=USA |
In-House private documents: |
| Porter Steam Locomotives, pg. 280 |
| Click here to see our reference list |