
| Designation: | 0-4-4 Forney Switcher |
| Model: | 0-4-4T rear tank, narrow gauge |
| Identification No: | Cora-Texas Plantation 1 |
| Class: | 18ton |
| Name: | F&CPV 108 |
| Designed by: | H.K. Porter Co |
| Built at: | H.K. Porter Co |
| Pittsburgh, Pennsylvania, USA | |
| Mfr's Model: | 4-B-R Hophra |
| construction no: | 1783 |
| Year : | 1897 |
| Built as: | Union Plantation #?, Plaquemine, LA |
| fuel: | coal |
| gauge: | 36in |
| cylinders: | 10X14 in |
| boiler pressure: | 150 psi |
| driver diameter: | 35in |
| tractive force: | 5,080 lbs |
| total weight: | 36,000 lbs |
| Item Category: | Locomotive, Steam |
| Memorial Information | |
| Owner: | Not in our records |
| Document: | Porter Steam Locomotives, pg. 188 |
| Comments: | to Cora-Texas Plantation in 1927 |
| Current Status: | Static Display | |
| Access: | Fee Indoor | |
| Location: | Forney Museum of Transportation | |
| 4303 Brighton Bvld | ||
| Denver, Colorado, USA | ||
| Lat/Long | 39.777894-104.970667 | Click here to see location in Google Maps |
Reference Documents / websites: |
| http://www.rgusrail.com/cofmt.html#coratexas1 |
| rgusrail.com/cofmt.html |
| https://www.steamlocomotive.com/survivors/?country=USA |
In-House private documents: |
| Porter Steam Locomotives, pg. 188 |
| Click here to see our reference list |