
| Designation: | 0-4-0 Switcher |
| Model: | 0-4-0T side tank |
| Identification No: | Cripple Creek & Victor 3 |
| Class: | 15ton |
| Designed by: | H.K. Porter Co |
| Built at: | H.K. Porter Co |
| Pittsburgh, Pennsylvania, USA | |
| Mfr's Model: | B-SS-I Pungir |
| construction no: | 7063 |
| Year : | 1927 |
| Built as: | Minera de Penos Avalos 3 |
| fuel: | coal |
| gauge: | 24in |
| cylinders: | 9X14 in |
| boiler pressure: | ? |
| driver diameter: | ? |
| tractive force: | ? |
| total weight: | 30,000 lbs |
| Item Category: | Locomotive, Steam |
| Memorial Information | |
| Owner: | Not in our records |
| Document: | Porter Steam Locomotives, pg. 282 |
| Current Status: | Operational | |
| Access: | Fee Outdoor | |
| Location: | Cripple Creek & Victor Narrow Guage Railway | |
| 520 E Carr Ave | ||
| Cripple Creek, Colorado, USA | ||
| Lat/Long | 38.747568-105.172178 | Click here to see location in Google Maps |
Reference Documents / websites: |
| http://cripplecreekrailroad.com/ |
| https://www.steamlocomotive.com/survivors/?country=USA |
In-House private documents: |
| Porter Steam Locomotives, pg. 282 |
| Click here to see our reference list |