
| Designation: | 2-8-0 Consolidation |
| Model: | 2-8-0 freight |
| Identification No: | Denver & Rio Grande 278 |
| Designed by: | Baldwin Locomotive Works |
| Built at: | Baldwin (Burnham, Parry, Williams & Co) Broadstreet Works |
| Philadelphia, Pennsylvania, USA | |
| Mfr's Model: | 10-24-1/2-E: 48 |
| construction no: | 06030 |
| Year : | 1882 |
| fuel: | soft coal |
| gauge: | 36in |
| cylinders: | 15X20 in |
| boiler pressure: | ? |
| driver diameter: | 36in |
| tractive force: | ? |
| total weight: | ? |
| Item Category: | Locomotive, Steam |
| Memorial Information | |
| Owner: | Montrose, City of |
| Current Status: | Static Display | |
| Access: | Free Outdoor | |
| Location: | Dam Memorial | |
| Morrow Point Dam Rd | ||
| Cimarron, Colorado, USA | ||
| Lat/Long | 38.451612-107.549367 | Click here to see location in Google Maps |
Reference Documents / websites: |
| nps.gov/cure/learn/historyculture/trainrestoration.htm |
| https://digitalcollections.smu.edu/digital/collection/rwy/id/32/rec/1: Vol 11, pdf pg 46(R) |
| https://www.steamlocomotive.com/survivors/?country=USA |
| Click here to see our reference list |