
Courtesy Google Earth - Street View, 2018
| Designation: | 4-6-0 Ten Wheeler |
|
| Model: | 4-6-0 Passenger |
| Identification No: | Denver & Rio Grande Western 169 |
|
| Designed by: | Baldwin Locomotive Works |
| Built at: | Baldwin (Burnham, Parry, Williams & Co) Broadstreet Works |
| Philadelphia, Pennsylvania, USA |
| Mfr's Model: | 10-22-D: 15 |
| construction no: | 07028 |
| Year : | 1883 |
|
| Built as: | Denver & Rio Grande 169 |
|
| fuel: | soft coal |
| gauge: | 36in |
| cylinders: | 14X20 in |
| boiler pressure: | ? |
| driver diameter: | 45in |
| tractive force: | ? |
| total weight: | ? |
|
| | Item Category: | Locomotive, Steam |
| Memorial Information |
| Owner: | Not in our records |
Reference Documents / websites: |
|
| https://en.wikipedia.org/wiki/Rio_Grande_169 |
| https://digitalcollections.smu.edu/digital/collection/rwy/id/32/rec/1: Vol 11, pdf pg 222(R) |
|
|
Last update to record: 2022-03-22