

| Designation: | 2-8-0 Consolidation |
| Model: | 2-8-0 freight |
| Identification No: | SW Forest Industries 25 |
| Name: | Two Spot |
| Designed by: | Baldwin Locomotive Works |
| Built at: | Baldwin (Burnham, Williams & Co) Broadstreet Works |
| Philadelphia, Pennsylvania, USA | |
| Mfr's Model: | 10-30-E: 123 |
| construction no: | 35938 |
| Year : | 1911 |
| Built as: | Greenlaw Lumber Co 25 |
| fuel: | oil |
| gauge: | std |
| cylinders: | 18X22 in |
| boiler pressure: | 180 psi |
| driver diameter: | 44in |
| tractive force: | 24,800 lbs |
| total weight: | 112,500 lbs |
| Item Category: | Locomotive, Steam |
| Memorial Information | |
| Owner: | Flagstaff, City of |
| Document: | field notes DLBarker |
| Current Status: | Static Display | |
| Access: | Free Outdoor | |
| Location: | Flagstaff Train Station | |
| 1E Rte 66 | ||
| Flagstaff, Arizona, USA | ||
| Lat/Long | 35.1967472-111.6473556 | Click here to see location in Google Maps |
Reference Documents / websites: |
| http://www.rgusrail.com/azslm25.html |
| https://digitalcollections.smu.edu/digital/collection/rwy/id/32/rec/1: Vol 36, pdf pg 88(L&R) |
| https://www.steamlocomotive.com/survivors/?country=USA |
In-House private documents: |
| field notes DLBarker |
| Click here to see our reference list |