Do you have a photo that you would like to share?
send to: info@livinghistoryregistry.com
refer to record number 12792
| Designation: | 3.4in Dahlgren Rifle |
|
| Model: | 3.4in (12pdr) Dahlgren Rifle |
| Identification No: | USNYW 298: USN |
|
| Designed by: | Dahlgren, John A |
| Built at: | US Navy Yard Washington (Gun Shop) |
| Washington, District of Columbia, USA |
| Year : | 1863 |
|
|
| Inspector: | ? |
| foundry no.: | ? |
| weight: | 791 lbs |
|
| | Item Category: | Artillery, Black Powder, Steel |
| Memorial Information |
| Owner: | US Naval History and Heritage Command |
| Known problems with data: |
| question on sn |
Reference Documents / websites: |
|
| The Big Guns pg 177: C2, 12 |
|
|
|
Last update to record: 2025-12-14