
| Designation: | 3.2in Breech Loading Rifle - Experimental |
| Model: | 3in Ordnance Rifle M1861 - converted |
| Identification No: | West Point 3: US |
| Designed by: | US Army Ordnance Department |
| Built at: | Phoenix Iron Co |
| Phoenixville, Pennsylvania, USA | |
| Year : | 1881 |
| Rebuilt/Upgraded at: | West Point Foundry |
| Built as: | 3in Ordnance Rifle, s/n 939, 1865 |
| Item Category: | Artillery, Black Powder, Iron |
| Memorial Information | |
| Owner: | Smithgall Foundation for the Preservation of American A |
| Comments: | sliding breech-block conversion of 3in Ordnance rifle |
| Current Status: | Static Display |
| Access: | By Appointment |
| Location: | Smithgall Foundation for the Preservation of American Artillery |
| Drumore Township | |
| Lancaster, Pennsylvania, USA |
Reference Documents / websites: |
| The Big Guns, pg 280: D18, 74 |
| Report of the Chief of Ordnance 1881, appendix 7c, pg 409 |
| Click here to see our reference list |