
Courtesy Google Earth - Street View, 2019
| Designation: | 0-6-0 Switcher |
|
| Identification No: | Southern Pacific 1215 |
| Class: | SP S-10 |
|
| Designed by: | Baldwin Locomotive Works |
| Built at: | Baldwin Locomotive Eddystone Works |
| Eddystone, Pennsylvania, USA |
| Mfr's Model: | 06-32-D: 1022 |
| construction no: | 39832 |
| Year : | 1913 |
|
|
| fuel: | oil |
| gauge: | std |
| cylinders: | 19X26 in |
| boiler pressure: | 190 psi |
| driver diameter: | 51in |
| tractive force: | 29, 720 lbs |
| total weight: | 154,600 lbs |
|
| | Item Category: | Locomotive, Steam |
| Memorial Information |
| Owner: | Not in our records |
Reference Documents / websites: |
|
| http://www.rgusrail.com/cakp.html |
|
| https://www.steamlocomotive.com/survivors/?country=USA |
|
Last update to record: 2022-02-23