
| Designation: | 2-8-0 Consolidation |
| Model: | 2-8-0 freight, narrow gauge |
| Identification No: | Death Valley 2 |
| Designed by: | Baldwin Locomotive Works |
| Built at: | Baldwin Locomotive Eddystone Works |
| Eddystone, Pennsylvania, USA | |
| Mfr's Model: | 10-30-E: 140 |
| construction no: | 42864 |
| Year : | 1916 |
| fuel: | coal |
| gauge: | 36in |
| cylinders: | 18X20 in |
| boiler pressure: | 170 psi |
| driver diameter: | 42in |
| tractive force: | 22,294 lbs |
| total weight: | 110,000 lbs |
| Item Category: | Locomotive, Steam |
| Memorial Information | |
| Owner: | Not in our records |
| Current Status: | Static Display | |
| Access: | Free Outdoor | |
| Location: | Furnace Creek Ranch | |
| CA-190 | ||
| Furnace Creek, California, USA | ||
| Lat/Long | 36.456979-116.867471 | Click here to see location in Google Maps |
Reference Documents / websites: |
| https://www.steamlocomotive.com/survivors/?country=USA |
| Click here to see our reference list |