
Courtesy Google Earth - Street View, 2018
| Designation: | 0-4-0 Switcher |
|
| Model: | 0-4-0T saddle tank, narrow gauge |
| Identification No: | Great Western Power 1 |
| Class: | 6ton |
|
| Designed by: | H.K. Porter Co |
| Built at: | H.K. Porter Co |
| Pittsburgh, Pennsylvania, USA |
| Mfr's Model: | B-S (L) Kirmes |
| construction no: | 0848 |
| Year : | 1887 |
|
| Built as: | Eureka Mills 1 |
|
| fuel: | coal |
| gauge: | 30in |
| cylinders: | 6X12 in |
| boiler pressure: | |
| driver diameter: | ? |
| tractive force: | ? |
| total weight: | 12,000 lbs |
|
| | Item Category: | Locomotive, Steam |
| Memorial Information |
| Owner: | Not in our records |
| Document: | Porter Steam Locomotives, pg. 171 |
Reference Documents / websites: |
|
| waymarking.com by Volcanoguy; https://www.steamlocomotive.com |
|
|
|
In-House private documents: |
| Porter Steam Locomotives, pg. 171 |
Last update to record: 2022-02-23