
| Designation: | 0-4-0 Switcher |
| Model: | 0-4-0T saddle tank, narrow gauge |
| Identification No: | Acme Brick 7085 |
| Class: | 21ton |
| Designed by: | H.K. Porter Co |
| Built at: | H.K. Porter Co |
| Pittsburgh, Pennsylvania, USA | |
| Mfr's Model: | B-S Kladde |
| construction no: | 7085 |
| Year : | 1940 |
| Built as: | Acme Brick 6 |
| fuel: | coal |
| gauge: | 36in |
| cylinders: | 11X16 in |
| boiler pressure: | |
| driver diameter: | ? |
| tractive force: | ? |
| total weight: | 42,000 lbs |
| Item Category: | Locomotive, Steam |
| Memorial Information | |
| Owner: | Not in our records |
| Document: | Porter Steam Locomotives, pg. 282 |
| Current Status: | Static Display | |
| Access: | Fee Outdoor | |
| Location: | Mountain Village 1890 | |
| 1011 C S Woods Blvd | ||
| Bull Shoals, Arkansas, USA | ||
| Lat/Long | 36.379645-92.584216 | Click here to see location in Google Maps |
Reference Documents / websites: |
| trainweb.org |
| https://www.steamlocomotive.com/survivors/?country=USA |
In-House private documents: |
| Porter Steam Locomotives, pg. 282 |
| Click here to see our reference list |