

| Designation: | 15cm sFH 02 |
| Model: | 15cm schwere Feldhaubitze 02 |
| Identification No: | unknown 12473 |
| Designed by: | Krupp AG |
| Built at: | Krupp AG |
| Essen, North Rhine-Westphalia, Germany | |
| Year : | 1905 |
| Item Category: | Artillery, Towed, Howitzer |
| Memorial Information | |
| Owner: | US Government |
| Item: | 1 howitzer and carriage, 150 m/m, short |
| Year: | 1924 |
| Delivery Doc: | 68th Congress, Session I, Chap 312, 1924 |
| Provider: | Sec War |
| Arsenal: | Raritan Arsenal, NJ |
| On loan to: | City of Sierra Madre |
| Reference: | Report of the Adjutant General, Journal of the 47th CA State Legislature, 1927, appendix, vol 5 |
| Comments: | ex Pasadena |
| Current Status: | Static Display | |
| Access: | Free Outdoor | |
| Location: | Memorial Park | |
| Sierra Madre Blvd at S Hermosa Ave | ||
| Sierra Madre, California, USA | ||
| Lat/Long | 34.161750-118.056709 | Click here to see location in Google Maps |
Reference Documents / websites: |
| en.wikipedia.org/wiki/Sierra_Madre_Memorial_Park |
| Click here to see our reference list |