
| Designation: | 90mm SP Anti-Tank Gun M56 - Scorpion |
| Model: | 90mm Self Propelled Anti-Tank Gun M56 |
| Identification No: | 062 |
| Designed by: | US Army Ordnance Corps |
| Built at: | Cadillac Gage |
| Detroit, Michigan, USA | |
| Item Category: | Artillery, Self-propelled, Anti-Tank |
| Memorial Information | |
| Owner: | US Army Tank-automotive and Armaments Command (TACOM) |
| Document: | TACOM ADPO Equipment List 20240918 |
| Owner Reference No: | ADP20140122A |
| Current Status: | Static Display | |
| Current Custodian: | VFW Post 2524, Culpeper, VA | |
| Access: | Free Outdoor | |
| Location: | VFW Post 2524 | |
| 12210 Sperryville Pike | ||
| Culpeper, Virginia, USA | ||
| Lat/Long | 38.486826-78.024564 | Click here to see location in Google Maps |
Reference Documents / websites: |
| https://www.afvregister.org/Downloads/The%20USA%20Historical%20AFV%20register%204.8.pdf |
In-House private documents: |
| TACOM ADPO Equipment List 20240918 |
| Click here to see our reference list |