
| Designation: | 4.5in Ordnance Rifle M1861 |
| Model: | 4.5in Ordnance (Siege) Rifle |
| Identification No: | Fort Pitt 067: US |
| Designed by: | US Army Ordnance Department |
| Built at: | Fort Pitt Foundry |
| Pittsburgh, Pennsylvania, USA | |
| construction no: | 1324 |
| Year : | 1863 |
| Item Category: | Artillery, Black Powder, Iron |
| Memorial Information | |
| Owner: | US Government |
| Item: | one 4.5in Iron Gun |
| Request doc.: | via Secretary of War |
| Year: | 1897 |
| Delivery Doc: | Ordnance Dept Ltr 21750, Sep 22, 1897 |
| Provider: | Sec War |
| Arsenal: | New York |
| On loan to: | GAR Post no 212 |
| Reference: | Annual Report of the Chief of Ordnance 1899 appendix 3 pg 61 |
| Current Status: | Static Display | |
| Current Custodian: | Kilpatrick Post 212 GAR | |
| Access: | Free Outdoor | |
| Location: | Civil War Memorial | |
| Market Square | ||
| Millersburg, Pennsylvania, USA | ||
| Lat/Long | 40.539034-76.961349 | Click here to see location in Google Maps |
Reference Documents / websites: |
| The Big Guns, pg 188: C14, 33 |
| Click here to see our reference list |