
| Designation: | 155mm Howitzer M1/M114 |
| Model: | 155mm Howitzer C1 |
| Identification No: | CDN 179 |
| Designed by: | US Army Ordnance Corps |
| Built at: | Sorel Industries, Ltd |
| Sorel, Quebec, Canada | |
| Built as: | 155mm Howitzer M1A2 |
| Carriage | |
| Model: | M1A2 CDN |
| s/n: | CDN 179 |
| Mfr: | Sorel Industries, Ltd |
| Sorel, Quebec, | |
| year: | 1956 |
| Item Category: | Artillery, Towed, Howitzer |
| Memorial Information | |
| Owner: | Not in our records |
| Current Status: | Static Display | |
| Access: | Free Outdoor | |
| Location: | Kenora Armoury | |
| 800 11th Avenue N | ||
| Kenora, Ontario, Canada | ||
| Lat/Long | 49.774883-94.471092 | Click here to see location in Google Maps |
Reference Documents / websites: |
| silverhawkauthor.com |
| Click here to see our reference list |