
| Designation: | 4-8-2 Mountain |
| Model: | 4-8-2 Steam, passenger |
| Identification No: | St Louis-San Francisco (Frisco) 1529 |
| Designed by: | Baldwin Locomotive Works |
| Built at: | Baldwin Locomotive Eddystone Works |
| Eddystone, Pennsylvania, USA | |
| construction no: | 59203 |
| Year : | 1926 |
| Built as: | SLSF 1500 class |
| fuel: | coal |
| gauge: | std |
| cylinders: | 28X28 in |
| boiler pressure: | 200 psi |
| driver diameter: | 69in |
| tractive force: | 54,085 lbs |
| total weight: | 368,900 lbs |
| Item Category: | Locomotive, Steam |
| Memorial Information | |
| Owner: | Not in our records |
| Current Status: | Static Display | |
| Access: | Free Outdoor | |
| Location: | Frisco Park | |
| 1st Ave at S Front St | ||
| Amory, Mississippi, USA | ||
| Lat/Long | 33.984735-88.489499 | Click here to see location in Google Maps |
Reference Documents / websites: |
| https://www.steamlocomotive.com/survivors/?country=USA |
| Click here to see our reference list |