
| Designation: | 4-8-2 Mountain |
| Model: | 4-8-2 Steam, passenger |
| Identification No: | Great Northern 2523 |
| Designed by: | Baldwin Locomotive Works |
| Built at: | Baldwin Locomotive Eddystone Works |
| Eddystone, Pennsylvania, USA | |
| Mfr's Model: | 14-52-1/4-E: 24 |
| construction no: | 57343 |
| Year : | 1923 |
| Built as: | coal fired |
| fuel: | oil |
| gauge: | std |
| cylinders: | 29X28 in |
| boiler pressure: | 210 psi |
| driver diameter: | 73in |
| tractive force: | 54,830 lbs |
| total weight: | 388,700 lbs |
| Item Category: | Locomotive, Steam |
| Memorial Information | |
| Owner: | Not in our records |
| Current Status: | Static Display | |
| Access: | Fee Indoor | |
| Location: | Kandiyohi County Historical Society Museum | |
| 610 Hwy 71 NE | ||
| Willmar, Minnesota, USA | ||
| Lat/Long | 45.127233-95.035972 | Click here to see location in Google Maps |
Reference Documents / websites: |
| http://www.rgusrail.com/mngn2523.html |
| https://digitalcollections.smu.edu/digital/collection/rwy/id/32/rec/1: Vol 67, pdf pgs 185-197 |
| https://www.steamlocomotive.com/survivors/?country=USA |
| Click here to see our reference list |