
| Designation: | 0-6-0 Switcher |
| Identification No: | Chicago & North Western 9 |
| Designed by: | American Locomotive Company (ALCO) |
| Built at: | American Locomotive Company (ALCO) |
| Schenectady, New York, USA | |
| construction no: | 55570 |
| Year : | 1915 |
| Built as: | Minneapolis, St Paul & Sault Ste Marie (SOO) 9 |
| fuel: | coal |
| gauge: | std |
| cylinders: | 20X26 in |
| boiler pressure: | 180 psi |
| driver diameter: | 49in |
| tractive force: | 31,200 lbs |
| total weight: | 151,000 lbs |
| Item Category: | Locomotive, Steam |
| Memorial Information | |
| Owner: | Not in our records |
| Current Status: | Static Display | |
| Access: | Fee Indoor | |
| Location: | Wheels Across the Prairie Museum | |
| 3297 US-14 | ||
| Tracy, Minnesota, USA | ||
| Lat/Long | 44.238175-95.634885 | Click here to see location in Google Maps |
Reference Documents / websites: |
| http://www.rgusrail.com/mnsoo346.html |
| https://www.steamlocomotive.com/survivors/?country=USA |
| Click here to see our reference list |