
| Designation: | 2-8-0 Consolidation |
| Model: | 2-8-0 freight |
| Identification No: | Duluth, Missabe & Iron Range 1218 |
| Designed by: | Baldwin Locomotive Works |
| Built at: | Baldwin Locomotive Eddystone Works |
| Eddystone, Pennsylvania, USA | |
| Mfr's Model: | 10-38-E: 3481 |
| construction no: | 34745 |
| Year : | 1919 |
| Built as: | Duluth & Iron Range 218 |
| fuel: | coal |
| gauge: | std |
| cylinders: | 22X28 in |
| boiler pressure: | 200 psi |
| driver diameter: | 54in |
| tractive force: | 49,850 lbs |
| total weight: | 198,000 lbs |
| Item Category: | Locomotive, Steam |
| Memorial Information | |
| Owner: | Not in our records |
| Current Status: | Static Display | |
| Access: | Free Outdoor | |
| Location: | Tower Train and Depot Museum | |
| 400 Pine St | ||
| Tower, Minnesota, USA | ||
| Lat/Long | 47.804557-92.279145 | Click here to see location in Google Maps |
Reference Documents / websites: |
| http://www.rgusrail.com/mndmir1218.html |
| https://digitalcollections.smu.edu/digital/collection/rwy/id/32/rec/1: Vol 34, pdf pgs 84-85 |
| https://www.steamlocomotive.com/survivors/?country=USA |
| Click here to see our reference list |