
| Designation: | 2-6-0 Mogul |
| Model: | 2-6-0 freight |
| Identification No: | Denver, South Park, and Pacific 13 |
| Designed by: | Baldwin Locomotive Works |
| Built at: | Baldwin (Burnham, Parry, Williams & Co) Broadstreet Works |
| Philadelphia, Pennsylvania, USA | |
| Mfr's Model: | 08-24-D: 04 |
| construction no: | 03781 |
| Year : | 1875 |
| Built as: | Ferrocarril de Salaverry a Trujillo 6 |
| fuel: | hard coal |
| gauge: | 36in |
| cylinders: | 15X16 in |
| boiler pressure: | ? |
| driver diameter: | 34in |
| tractive force: | ? |
| total weight: | ? |
| Item Category: | Locomotive, Steam |
| Memorial Information | |
| Owner: | Not in our records |
| Comments: | originally named Trujillo |
| Current Status: | Static Display | |
| Access: | Fee Indoor | |
| Location: | End-O-Line Railroad Park and Museum | |
| 440 Mill St N | ||
| Currie, Minnesota, USA | ||
| Lat/Long | 44.074846-95.664945 | Click here to see location in Google Maps |
Reference Documents / websites: |
| https://endoline.com/ |
| https://digitalcollections.smu.edu/digital/collection/rwy/id/32/rec/1 |
| https://www.steamlocomotive.com/survivors/?country=USA |
| Click here to see our reference list |