
| Designation: | 2-8-0 Consolidation |
| Model: | 2-8-0 freight |
| Identification No: | Duluth & Northeastern 16 |
| Designed by: | Baldwin Locomotive Works |
| Built at: | Baldwin Locomotive Eddystone Works |
| Eddystone, Pennsylvania, USA | |
| Mfr's Model: | 10-34-E: 2036 |
| construction no: | 40874 |
| Year : | 1913 |
| fuel: | coal |
| gauge: | std |
| cylinders: | 20X24 in |
| boiler pressure: | 200 psi |
| driver diameter: | 51in |
| tractive force: | 32,000 lbs |
| total weight: | 144,000 lbs |
| Item Category: | Locomotive, Steam |
| Memorial Information | |
| Owner: | Not in our records |
| Current Status: | Static Display | |
| Access: | Free Outdoor | |
| Location: | Fauley Park | |
| Broadway St at Ave D | ||
| Cloquet, Minnesota, USA | ||
| Lat/Long | 46.722434-92.461896 | Click here to see location in Google Maps |
Reference Documents / websites: |
| https://www.rgusrail.com/mndne16.html |
| https://digitalcollections.smu.edu/digital/collection/rwy/id/32/rec/1: Vol 45, pdf pg 128(L&R) |
| https://www.steamlocomotive.com/survivors/?country=USA |
| Click here to see our reference list |