
| Designation: | 8in Howitzer M1861 |
| Model: | 8in Siege Howitzer M1861 |
| Identification No: | Alger 55: US |
| Designed by: | US Army Ordnance Department |
| Built at: | Alger, Cyrus and Company |
| Boston, Massachusetts, USA | |
| Year : | 1864 |
| Item Category: | Artillery, Black Powder, Iron |
| Memorial Information | |
| Owner: | US Government |
| Item: | one 8in Columbiad |
| Request doc.: | via Secretary of War |
| Year: | 1898 |
| Delivery Doc: | Ordnance Dept Ltr 23091, Aug 5, 1898 |
| Provider: | Sec War |
| Arsenal: | Watertown |
| On loan to: | GAR Post |
| Reference: | Annual Report of the Chief of Ordnance 1899 appendix 3 pg 55 |
| Current Status: | Static Display | |
| Current Custodian: | A S Williams Post 40 GAR | |
| Access: | Free Outdoor | |
| Location: | Old Eaton County Courthouse | |
| 100 W Lawrence Ave | ||
| Charlotte, Michigan, USA | ||
| Lat/Long | 42.564223-84.836542 | Click here to see location in Google Maps |
Reference Documents / websites: |
| The Big Guns, pg 234: C110, 23 |
| Click here to see our reference list |