
| Designation: | 2-8-0 Consolidation |
| Model: | 2-8-0 freight |
| Identification No: | Atchison, Topeka & Santa Fe 0132 |
| Class: | ATSF 130 |
| Name: | Cyrus K Holiday |
| Designed by: | Baldwin Locomotive Works |
| Built at: | Baldwin (Burnham, Parry, Williams & Co) Broadstreet Works |
| Philadelphia, Pennsylvania, USA | |
| Mfr's Model: | 10-36-E: 0003 |
| construction no: | 05266 |
| Year : | 1880 |
| fuel: | soft coal |
| gauge: | std |
| cylinders: | 19X28 in |
| boiler pressure: | 140 psi |
| driver diameter: | 51in |
| tractive force: | 23, 600 lbs |
| total weight: | 108,500 lbs |
| Item Category: | Locomotive, Steam |
| Memorial Information | |
| Owner: | Not in our records |
| Comments: | renumbered #912 in 1898 & #2414 in 1900 |
| Current Status: | Static Display | |
| Access: | Free Outdoor | |
| Location: | Kansas Museum of History | |
| 6425 SW 6th Ave | ||
| Topeka, Kansas, USA | ||
| Lat/Long | 39.055904-95.775589 | Click here to see location in Google Maps |
Reference Documents / websites: |
| https://www.kshs.org/p/kansas-museum-of-history/19578 |
| http://www.rgusrail.com/ksatsf132.html |
| https://digitalcollections.smu.edu/digital/collection/rwy/id/32/rec/1: Vol 10, pdf pg 66(R) |
| https://www.steamlocomotive.com/survivors/?country=USA |
| Click here to see our reference list |