
| Designation: | 4.5in Ordnance Rifle M1861 |
| Model: | 4.5in Ordnance (Siege) Rifle |
| Identification No: | Fort Pitt 071: US |
| Designed by: | US Army Ordnance Department |
| Built at: | Fort Pitt Foundry |
| Pittsburgh, Pennsylvania, USA | |
| construction no: | 1473 |
| Year : | 1863 |
| Item Category: | Artillery, Black Powder, Iron |
| Memorial Information | |
| Owner: | US Government |
| Item: | one 4.5in Gun |
| Request doc.: | via Secretary of War |
| Year: | 1900 |
| Delivery Doc: | Ordnance Dept Ltr 34342, Jan 17, 1900 |
| Provider: | Sec War |
| Arsenal: | Washington Barracks |
| On loan to: | Matt Starr Post no 378 GAR |
| Reference: | Annual Report of the Chief of Ordnance 1900 appendix 3 pg 44 |
| Current Status: | Static Display | |
| Current Custodian: | Matt Starr Post 378 GAR | |
| Access: | Free Outdoor | |
| Location: | East Cemetery | |
| Myrtle St at E Lafayette Ave | ||
| Jacksonville, Illinois, USA | ||
| Lat/Long | 39.738264-90.212240 | Click here to see location in Google Maps |
Reference Documents / websites: |
| The Big Guns, pg 188: C14, 36 |
| Click here to see our reference list |