
Courtesy Google Earth - Street View, 2017
| Designation: | 4.5in Ordnance Rifle M1861 |
|
| Model: | 4.5in Ordnance (Siege) Rifle |
| Identification No: | unknown |
|
| Designed by: | US Army Ordnance Department |
| Built at: | Fort Pitt Foundry |
| Pittsburgh, Pennsylvania, USA |
|
|
| | Item Category: | Artillery, Black Powder, Iron |
| Memorial Information |
| Owner: | US Government |
|
| Item: | two 4.5in Guns |
| Request doc.: | via Secretary of War |
| Year: | 1900 |
| Delivery Doc: | Ordnance Dept Ltr 34464, Feb 27, 1900 |
| Provider: | Sec War |
| Arsenal: | Washington Barracks |
| On loan to: | Hon Ben F Caldwell |
| Reference: | Annual Report of the Chief of Ordnance 1900 appendix 3 pg 44 |
| Current Status: | Static Display |
|
| Access: | Free Outdoor |
| Location: | Spanish-American War Memorial at Oak Ridge Cemetery |
| | 1441 Monument Ave |
| Springfield, Illinois, USA |
| Lat/Long | 39.823653-89.658442 | Click here to see location in Google Maps |
Reference Documents / websites: |
|
| The Big Guns, pg 188: C14, 27 |
|
|
|
Last update to record: 2024-11-05