
| Designation: | 8in Howitzer M1839 |
| Model: | 8in Seacoast Howitzer M1839 |
| Identification No: | West Point 04: US |
| Designed by: | US Army Ordnance Department |
| Built at: | West Point Foundry |
| Cold Springs, New York, USA | |
| construction no: | CLVI |
| Year : | 1839 |
| Item Category: | Artillery, Black Powder, Iron |
| Memorial Information | |
| Owner: | US Government |
| Item: | one 8in Howitzer |
| Request doc.: | via Secretary of War |
| Year: | 1899 |
| Delivery Doc: | Ordnance Dept Ltr 31670, Jan 28, 1899 |
| Provider: | Sec War |
| Arsenal: | New York |
| On loan to: | Town of Cornwall (SIC) - Cornwell? |
| Reference: | Annual Report of the Chief of Ordnance 1899 appendix 3 pg 50 |
| Comments: | buried muzzle down |
| Current Status: | Static Display | |
| Current Custodian: | Town of Cornwall | |
| Access: | Free Outdoor | |
| Location: | Major General John Sedgwick Memorial | |
| Cornwall Hollow Rd at Hautboy Hill Rd | ||
| Cornwall, Connecticut, USA | ||
| Lat/Long | 41.897545-73.282749 | Click here to see location in Google Maps |
Reference Documents / websites: |
| The Big Guns, pg 236: C112, 1 |
| Click here to see our reference list |